Home / Boxing Articles / A Championship Weekend For Boxing!

A Championship Weekend For Boxing!

I was just going over the weekend’s results for fight cards around the world and in doing so something occurred to me, this past weekend had an abundance of gold at stake!

Of course not every title bout was for “World” versions, also many titles were vacant but the bouts show an affect on our rating system and will set up major title fights down the road in the near future. It is not often we see so many different versions of gold ranging from regional minor, to world sanctioned belts being put up for grabs in such a short span of time.

This is telling us that boxing is making positive movements to help increase major caliber fight cards in terms of relevance happen instead of just being discussed as possibilities.

Friday March 25th:

Hanging Gardens, River Grove Illinois United States-

Joey Hernandez 18-1-1 defeated Angel Hernandez 30-10-2 via DQ 8 for the vacant USBO light middleweight title.

Osumanu Adama 19-2 defeated Marcus Upshaw 13-5-1 TKO4 for the vacant IBO inter-continental and USBA middleweight titles.

Doubletree Hotel Ontario California-

Efrain Esquivias 13-0 stopped John Albert Molina 28-16-3 by TKO3 for the vacant WBA Fedelatin super bantamweight title.

Casino Filipino, Angeles City Pampanga Philippines-

Eduard Penerio 13-0 defeats Jecker Buhawe 11-4-1 by UD12 for the vacant WBO Oriental flyweight championship.

Sofitel Plaza Hotel, Pasay City, Metro Manila Philippines-

Jonathan Taconing 10-1-1 retains his WBC international Silver light flyweight title by TKO3 over Lookdiew Tor Buamas 7-1.

Jose Cuervo Salon, Polanco Distrito Federal Mexico-

Fermin De Los Santos 14-13-1 retains his WBC CABOFE lightweight belt Azael Villegas 6-3 by UD12.

Zulina Munoz 27-1-2 retained her WBC youth female bantamweight title by UD10 over Judith Rodriguez 1-3.

Ganigan Lopez 16-4 retained his WBC Silver minimum weight belt Miguel Tellez 20-15-1 by KO2.

Salle la Soucoupe, Saint-Nazaire, Loire-Atlantique France-

Myriam Chomaz 14-2 defeated Julie Robert 10-3 while claiming the vacant EBU female super featherweight title.

Coliseo Bernardo Caraballo, Cartanega Columbia-

Oscar Escandon 15-0 claimed the WBC Latino bantamweight title stopping Luis Felipe Cuadrado 11-10 by KO3.

Luis Melendez 29-6-1 defeated Devis Perez 13-4-2 by majority decision in defense of his Columbian bantamweight belt.

Ginasio Municipal, Ibiria Sao Paulo Brazil-

Michael Oliveria 14-0 became the interim WBA Latino super middleweight champion by UD10 over Abel Nicolas Adriel 10-1-2.

Cronulla Sutherland Leagues Club, Cronulla New South Wales Australia-

Ryan Waters 21-3-2 toppled veteran Gairy St. Clair 42-10-2 UD12 picking up the vacant WBA Pan African light middleweight title for his efforts.

Hussen El Husseni 3-0-1 was defeated by Anthony Brownlie 5-4-2 UD8 in his bid to claim the Vacant Australia New South Wales State Light Middleweight title.

Salon de los Bomberos Voluntarios, General Villegas, Buenos Aires Argentina-

Claudio Alfredo Olmedo 21-3 nabbed the vacant WBC Latino and South American light welterweight titles by round 7RTD over Guillermo de Jesus Paz 19-21-3.

Saturday March 26th-

Boardwalk Hall, Atlantic City New Jersey-

Yuriorkis Gamboa 20-0 defended his WBA featherweight title in a one sided affair over Jorge Solis 40-3-2 by TKO4.

Matt Remillard 23-1 submitted his NABF and WBO/NABO featherweight belts to Miguel Angel Garcia 25-0 by RTD 10.

Teon Kennedy retained his USBA bantamweight title UD12 over Jorge Diaz 15-1.

Red and Jerry’s Sheridan Colorado-

Manuel Perez 16-6-1 became the WBC Latino light welterweight champion when he toppled Randy Arrellin 8-4 RTD 7 for the vacant belt.

Robin Park Centre, Wigan Lancashire United Kingdom-

Denton Vassell 17-0 defeated Bethuel Ushona 23-1 by UD12 British Commonwealth Welterweight title showdown.

Matty Askin 10-0 claimed the vacant BBBofC central area cruiserweight title stopping Neil Dawson 9-1 by TKO6.

Nasrec Indoor Arena, Johannesburg Gauteng South Africa

Steve Molitor 33-2 lost his IBF super bantamweight world title belt to Takalani Ndlovu 32-6 in a 12 round unanimous decision.

Moruti Mthalane 26-2 defended his IBF flyweight title against Johnriel Casimero 14-2 stopping the challenger by TKO5.

Emperor’s Palace, Kempton Park Gauteng South Africa-

Tshifhiwa Munyai 21-2 defeated Danilo Pena 22-9-2 for the vacant IBO super bantamweight title UD12.

Isaac Chilemba 17-1-1 defeated Vikapita Meroro 20-2 by UD12 for the vacant WBC International light heavyweight title.

Sipho Taliwe 13-2-1 defeats Vinvin Rufino 29-13-3 by SD in a WBC International Super featherweight bout.

Thomas Oosthuizen 12-0-1 stopped Evert Bravo 15-2-1 TKO9 to claim the vacant IBO super middleweight title.

Flo Simba 10-0 defeated Fernando Simoes de Almedia 8-1 by TKO1 to pick up the vacant IBO youth heavyweight title.

Sports Palace “Znamya” Noginsk Russia-

Alanbek Kozaev 16-0 defeated James Onyango 6-3-1 UD12 to snag the vacant Asian Boxing Council light welterweight title.

DIVS, Ekaterinburg Russia-

Isa Akberbayev 7-0 stops Pascal Ndomba 9-3-2 TKO2 picking up the vacant Asian Boxing Council cruiserweight title.

Alisher Rahimov 21-0 defeated Rustam Nugaev 21-6-1 by UD12 to become the interim Asian Pacific lightweight champion

Dmitry Pirog 18-0 defeated Javier Francisco Maciel 18-1 by UD12 retaining his WBO middleweight crown.

Ynares Gym, Angono Rizal Philippines-

Lionel Legada 4-0 defeated Jetly Purisima 15-11-1 MD10 for the PBF minimum weight title.

Denver Cuello 26-4-6 stopped Samartlek Chaiyonggym 4-2 in the 9th round retaining his WBC International minimum weight title.

El Nido de los Halcones-Instituto de la Juventud, Xalapa Veracruz, Mexico-

Jose Salgado 24-1 defeated Everardo Morales 34-16-2 TKO3 to claim the vacant NABF super flyweight title.

Stephane Jamoye 20-2 was defeated by Leo Santa Cruz 15-0-1 TKO6 for the interim WBC youth world bantamweight title.

Gymnasium, Jinju City South Korea-

Hyo-Min Kim 5-0-1 toppled Saichon Taichio 0-2 by TKO4 to retain her WBA female super featherweight title.

Stadtwerke Arena Munster Nordrhein-Westfalen Germany-

Elina Tissen 12-2 defeated Juliette Winter KO3 to retain her Global Boxing Council and Global Boxing Union female featherweight titles and add the Interim WIBF featherweight title to her resume.

Universum Gym, Wandsbek, Hamburg Germany-

Susi Kentikian 27-0 retained her WIBF flyweight title defeating Ana Arrazola 19-6 by UD10.

Alexander Dimitrenko 30-1 stopped Albert Sosnowski 48-4-1 KO12 to retain his EBU heavyweight title.

Redcliffe PCYC, Redcliffe Queensland Australia-

Brent Elliott 5-2-3 defeated Quinton Donohue 7-12-1 TKO4 to win the vacant Australia

Queensland State super featherweight title.

Croatian Club Punchbowl New South Wales Australia-

Shannon Taylor 51-9-3 won over Tim Kanofski 11-5 in a IBF Pan Pacific Super Middleweight title bout via PTS 12.

Club Union Progresista, Villa Angela Chaco Argentina-

Carolina Raquel Duer 8-3 defeated Aziza Oubaita 10-3-1 by UD10 in a WBO female super flyweight title bout.

There were plenty of more quality bouts around the globe and plenty of other quality bouts on the undercard bouts of the title fights mentioned above but the amount of titles at stake in just fewer than 48 hours was fantastic, giving us hope that more is to come very soon.

Personally I can not get enough title bouts considering the more we have the less confusion there is on who is number one. leaving it a win win situation for the fans.

About Daxx Kahn

Check Also

Saul Canelo Alvarez at Weigh In

Boxing Perspective: Criticism Towards Canelo Alvarez

Saul “Canelo” Alvarez is receiving criticism, following the fight against Gennady “GGG” Golovkin, for not …